EV SATIŞI NASIL YAPILIR? – Ortam Emlak

İlanları karşılaştırın

EV SATIŞI NASIL YAPILIR?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Taşınmaz mallar kapsamında bulunan ev satışı, tapu devir işleminin gerçekleşmesine dayalı bir alışveriş durumudur. Sahiplenme maliyetinin yüksekliği ve kolay değiştirilebilir bir mal olmaması sebebiyle oldukça seçici davranılması gerekilen ev alımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar söz konusudur.

Alıcıların dikkat etmesi gereken en önemli nokta satın alma işlemi gerçekleşmeden önce evin bağlı bulunduğu belediyenin emlak birimine başvurarak evin herhangi bir vergi borcu olup olmadığını kontrol ettirmesidir. Ayrıca ev üzerinde haciz, ihtiyati tedbir ya da ipotek kaydının bulunup bulunmadığına dair Tapu Müdürlüğü’ne başvurmasıdır. Bunun yanında satıcı da satışın gerçekleştirilebilmesi için kat mülkiyeti üzerine kurulmuş bir dairenin satışı söz konusu ise deprem sigortasını mutlaka yaptırmış olmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise ev satışlarının bir gayrimenkul olarak sadece Tapu Sicil Müdürlüğü’nde yapılabilir olmasıdır. Ancak öncesinde gerekli durumlarda taraflar arasında noter aracılığıyla yapılan satış vaadi sözleşmeleri söz konusu olmakla birlikte gayrimenkul satışını kapsamaz.

Ev Satışı Sırasında Tapu İşlemleri

Satıcı ile alıcının anlaşması durumunda evin satışı için kendilerinin ya da vekillerinin evin tapusunu alıcı adına tescil ettirilmesi için tapu dairesine gitmeleri zorunludur. Satış işlemi sırasında gerekli görülen belgeler arasında yer alan kimlik, kimlik fotokopisi ve vesikalık fotoğraflar, eğer vekil tayin edilmiş ise vekaletname ile satışı yapılan evin bulunduğu belediyenin emlak servisinden alınmış emlak değeri, tapunun aslı ve fotokopisi, DASK poliçesi önceden hazırlanmalıdır.

Tapu işlemlerinde, tanzim edilen harç makbuzları ile özel işlem vergisi, tapu dairesinin belirttiği bankaya yatırılarak makbuzların aslının ilgili birime sunulması ile birlikte ilgili memur tarafından satış işlemleri hazırlanarak satış gerçekleşir. Satışın sonuçlanması ile birlikte herhangi bir sorun yaşanmaması adına alıcının tapu senedindeki yazılı ismin kimliğinde belirtilen isim ile aynı olup olmadığı kontrol etmesi gerekir.

Bir diğer nokta ise, satıcı ya da alıcı vekil tayin etme durumunda hazırlanacak vekaletnamede kapsam ve süre mutlaka belirtilmelidir.

Ev Kredisi Alanların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Kira ödemek yerine bankaya borçlanarak ev alımının son dönemlerde tercih ediliyor olması ile birlikte zarara uğramamak adına önceden araştırma yapmak ve bir takım önlemlerin alınması söz konusudur. Bu önlemlerin en başında toplam ödenecek miktar ile masraflar dahil olmak üzere belirlenen faiz oranının bilinmesidir. Bunun yanında toplam vadesi boyunca sabit faizli ya da enflasyon oranında belirlenen değişken faizli ödemeler arasında tercih yaparken gelire göre hangisinin daha uygun olduğuna öncesinden karar verilmeli ve aylık gelirin üstünde herhangi bir taksitlendirmeden kaçınılmalıdır.

Ev kredisinde başvuru için dikkat edilecek noktalardan biri de, bankalar arasındaki rekabetin bir sonucu olarak uzun vadeli ödemelerde faiz oranlarının farklılık göstermesi toplam ödeme miktarında ciddi farklar çıkarması sebebiyle bankaların kredilendirme ile ilgili koşulları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu açıdan önceden araştırma yapmak, kredi talebinde bulunanlar için banka seçiminde avantaj sağlaması bakımından önemlidir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
img

ORTAM EMLAK

Benzer Haberler

İMAR KANUNUNUN 18 İNCİ MADDESİ UYARINCA YAPILACAK ARAZİ VE ARSA DÜZENLENMESİ İLE İLGİLİ ESASLAR

İMAR KANUNUNUN 18 İNCİ MADDESİ UYARINCA YAPILACAK ARAZİ VE ARSA DÜZENLENMESİ İLE...

Okumaya Devam..

EV KİRALARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Kiralık ev arama süreci oldukça zorludur. Bu süreci başarıyla atlatmanın en iyi yolu ise...

Okumaya Devam..

ARSA ALMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN BAZI TERİMLER

TAKS:Açılımı “Taban Alanı Kat Sayısı” şeklindedir. Bir parselde yapılacak...

Okumaya Devam..

Yazıya yorum yapın